Geen zin om de serie te kijken? Of ben je net klaar met kijken en wil je meer uitleg? In dit artikel duiken we in de wereld van documentaire-serie Bad Influence: The Dark Side of Kidfluencing.
Later wil ik influencer worden
Steeds meer kinderen willen later influencer worden. Een leven vol likes, samenwerkingen en bekendheid lijkt aantrekkelijk. Toch laat de nieuwe Netflix-documentaire Bad Influence: the Dark Side of Kidfluencing een schokkende andere kant zien. De serie biedt een confronterende blik op de wereld van jonge contentmakers en roept belangrijke vragen op over de bescherming van kinderen in de online wereld.
Wie is Piper Rockelle?
De driedelige docuserie Bad Influence: The Dark Side of Kidfluencing bestaat uit interviews met oud-leden van een YouTube-groep, hun ouders en andere betrokkenen. Daarnaast bevat de serie unieke behind the scenes-beelden van de opnames, gecombineerd met fragmenten uit de daadwerkelijke content van de groep. Dit geeft een indringend kijkje in hoe het influencersleven van verschillende minderjarige kinderen eruit zag, zowel voor als achter de camera.
In Bad Influence: The Dark Side of Kidfluencing staat Piper Rockelle centraal, een jonge YouTube-ster met miljoenen volgers. Ze werd het gezicht van een online imperium waarin haar dagelijks leven, relaties en emoties werden omgezet in clicks en views. Voor veel jonge kijkers was zij het ultieme voorbeeld van succes op social media.
Maar achter het perfecte plaatje ging een complexe en duistere werkelijkheid schuil. Piper maakte deel uit van “The Squad”, een zorgvuldig samengestelde groep van jonge influencers die samen video’s opnamen. Denk aan challenges, pranks en zogenaamde “crush contentโ. Alle kinderen in deze groep waren op het moment van de opnames minderjarig.
The Squad: neppe vriendschappen voor echte views
The Squad functioneerde als een strak geregisseerde vriendengroep, waarin rollen en relaties werden uitgedacht op basis van kijkcijfers. Vriendschappen waren geacteerd en relaties gescript. Wie met Piper wilde โdatenโ, en dus deel wilde uitmaken van De Squad, moest auditie doen.
Voor veel kinderen was toetreden tot The Squad een droom. De druk om mee te doen en relevant te blijven was gigantisch, al was uitstappen lang niet zo makkelijk als het klinkt.
Ondertussen werd er achter de schermen miljoenen dollars verdiend aan de content van deze kinderen. Sponsordeals, views en merchandise leverden een fortuin op, allemaal over de rug van minderjarige kinderen die nauwelijks inspraak hadden in hun eigen online identiteit. Veel van deze kinderen draaiden overvolle werkdagen, soms tot diep in de nacht en misten structureel school. Sommigen stopten zelfs volledig met onderwijs om meer tijd te maken voor hun online โcarriรจreโ.
Het succesvolle concept van een vriendengroep die samen content maakt zoals De Squad, is wereldwijd opgepakt door andere content creators. Ook in Nederland zien we dit format terug. We kunnen niet bevestigen of deze groepen op dezelfde manier functioneren als The Squad, maar de verleiding van views, volgers en succes kan ook hier zorgen voor druk.
De dubieuze rol van ouders
In de documentaire komt vooral Tiffany Rockelle in een schrijnend daglicht te staan. Samen met haar partner was zij verantwoordelijk voor de productie van de YouTube videoโs van The Squad. De documentaire-serie Bad Influence: The Dark Side of Kidfluencing laat zien dat Tiffany diepgaand geรฏnvesteerd was en constante controle uitoefende op de groep. Volgens oud-leden creรซerde zij een toxische sfeer waarin de kinderen voortdurend onder druk stonden en weinig ruimte kregen om zichzelf te zijn. Ze zette haar dochter ernstig onder druk en saboteerde daarnaast ex-leden van de Squad. Ook komt seksueel misbruik in de serie naar voren.
De ouders van de andere kinderen in de Squad waren vaak niet aanwezig bij de opnames van de YouTube videoโs. Daardoor hadden ze weinig zicht op de omstandigheden waaronder hun kinderen werkten. De meeste ouders van de kinderen in The Squad hadden helemaal geen idee van wat zich precies afspeelde achter de schermen. Ze wisten niet hoe groot de invloed van Piper’s moeder Tiffany en haar vriend werkelijk was. De druk, manipulatie en werklast bleven vaak verborgen voor de buitenwereld.
De aantrekkingskracht en de keerzijde
Voor kinderen oogt het leven als influencer vooral spannend. Je krijgt cadeautjes, reist de wereld rond en hebt duizenden fans. In een wereld waarin social media dagelijkse kost is, is het begrijpelijk dat kinderen hun helden willen nadoen.
Toch zien veel kinderen niet de keerzijde. De druk om steeds beter te presteren, de voortdurende vergelijking met anderen en de grilligheid van het algoritme kunnen serieuze schade aanrichten aan hun mentale gezondheid.
Er verschijnen steeds meer series die de impact van de online wereld op jongeren belichten. Zo ging de Netflix-serie Adolescence recent viraal.
Hoe gaat het nu met Piper Rockelle?
Opvallend is dat Piper en haar moeder Tiffany niet wilden meewerken aan de documentaire-serie Bad Influence: The Dark Side of Kidfluencing. Hoe het nu echt met Piper gaat, blijft daarmee onduidelijk. In de laatste beelden van de documentaire-serie oogt ze zichtbaar ongelukkig. Hoewel ze nog steeds actief is op social media, maken oud-leden van The Squad zich zorgen over haar welzijn. Ze vrezen dat Piper nog steeds onder de invloed van haar moeder lijdt. Zo is er nu online te zien dat ze een richting inslaat die mogelijk eindigt in meer volwassen content, zoals OnlyFans.
Meer over dit onderwerp lees je in “Kindfluencers en familievloggers: waar ligt de grens?”, waarin Digiwijzer ingaat op de ethische vragen rondom kinderen als verdienmodel in de digitale wereld.